DUBOIS 41

Znów przyszło nam nakładać kalki na istniejącą kiedyś tkankę Wrocławia. I znów grzebać w zapuszczonym już dość mocno genotypie tej części Śródmieścia, szukając jego pierwszorzędowych, charakterystycznych cech. Punkt startu, dramatycznie nieciekawy (była baza firmy śmieciowej) jednak z mocnym potencjałem przestrzennym i budzącym się kulturowym. I znów rzeka. Plan miejscowy uszyty dla tego miejsca zakładał dwa niesymetryczne kwartały zabudowy przecięte przedłużeniem ulicy Dubois. Urbanistycznie nadaliśmy pierwszemu z nich formę solidnego bloku, otwierającego wejście na teren Nadodrza. 7-kondygnacyjny budynek zamyka układankę miejskich kwartałów, ciągnącą się aż od nasypu kolejowego. Biała, charakterystyczna bryła z poprzesuwanymi względem siebie kondygnacjami aby uciec od rzeczywistej masy budynku otwiera każdy widok.

W budynku znajduje się 6800 m2 powierzchni biurowej klasy A oraz 700 m2 powierzchni usługowej (na parterze). Plan każdego z pięter umożliwia szybkie zmiany aranżacyjne oraz elastyczność w projektowaniu wnętrz, zgodnie z zasadami projektowania „smart office”, gdzie konieczne jest budowanie tymczasowych zespołów projektowych oraz miejsca do nieformalnych spotkań, strefy ciche i prywatne pokoje. Duże, podkreślające wyjątkowość lokalizacji lobby zapewnia możliwość odbywania nieformalnych spotkań i służy jako przyjemna, wspólna strefa relaksu. Każde piętro posiada łatwo dostępny taras z widokiem na rzekę lub krajobraz miejski – nasz drobny wkład w ewolucję miejsca pracy we współczesnym miejskim krajobrazie. Budynek stara się otwierać na nowe potrzeby i funkcjonalności, oszczędza energię i wodę, a z myślą o rowerzystach zapewnia zewnętrzny i wewnętrzny parking rowerowy oraz szatnie i natryski.

Budynek biurowy ‘Dubois 41’; ul. Dubois 41 Wrocław

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Anna Jagoda Major, Mariusz Maury, Magdalena Rokosa
Współpraca:Jerzy Kopka, Alicja Mołyń, Anna Puchała
Projekt wnętrz:Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartek Zięba
Konstrukcja:KB-Projekty Konstrukcyjne
Instalacje:Demak (IS), Janura (IE)
Identyfikcja wizualna, Logo:Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartosz Zięba
Inwestor:Nacarat Polska
Inżynier kontraktu:CMT
Generalny wykonawca:RD Bud
P. użytkowa:7 664 m2
P. całkowita:11 857 m2
Kubatura:43 000 m3
Projekt:2011
Realizacja:2015
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Biurowe | Wnętrza |

+

WYBRANE |