KURKOWA 14

Budynek mieszkalno-usługowy Kurkowa 14 tworzy spójny urbanistycznie koncept wraz z biurowcem Dubois 41. 8-kondygnacyjny obiekt składa się z sześciu klatek schodowych w ramach których rozmieszczone zostało 210 mieszkań. Na najwyższych piętrach zlokalizowane zostały mieszkania dwupoziomowe z tarasami z ekspozycją w kierunku Odry. Fasada budynku wykonana jest z płyt włókno-cementowych w modularnym układzie. Przeplatają się one z nieregularnie rozmieszczonymi otworami okiennymi oraz prefabrykowanymi balkonami wykonanymi na bazie białego cementu. Całość kompozycji dopełniają prefabrykowane gzymsy. Budynek posiada wewnętrzne patio, do którego prowadzą reprezentacyjne schody, a na jego przedłużeniu w kierunku Odry, przestrzeń wspólna dla mieszkańców powiększona została o rekreacyjny pomost.

Projekt stanowi naszą odpowiedź na próbę adaptacji modernistycznych postulatów mieszkania (światło, powietrze, widok) do XIX wiecznego układu miasta. Stąd jedna, wspólna brama wejściowa na podwórze, które podniesiono na poziom +1 i wysunięto żelbetową szufladą nad rzekę. Wszystko to po to, aby przy obrzeżnej formule zabudowy, uzyskać dość czytelne strefowanie przestrzeni: publicznej (ulice Kurkowa i przedłużenie Dubois), pół-publicznej (bulwar nadrzeczny i przestrzenie pod pomostem), sąsiedzkiej (dziedziniec na +1 i wysunięty pomost), czy prywatnej (ogródki przy mieszkaniach na parterze).

Zagospodarowanie terenu, wspólne dla obu inwestycji, wnosi nowy porządek geometrycznie przeniesiony z architektury budynków i genetycznie wypreparowany z istniejących skwerów Nadodrza (ul. Ptasia). Ten projekt jest trochę o wszystkim: o bramie, o ulicy, o placu miejskim, o bulwarze wreszcie o rzece. Jest po prostu o mieście.

Budynek mieszkalno-usługowy ‘KURKOWA 14’; Wrocław, ul. Kurkowa14

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Jerzy Kopka (architekt prowadzący), Kinga Bender, Anna Jagoda-Major, Mariusz Maury, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Magdalena Rokosa, Agnieszka Trebenda, Bartosz Zięba
Współpraca:Przemysław Chimczak, Agata Kowalczyk, Patryk Królikowski, Dominika Mrozińska, Zuzanna Wojtasiak
Projekt wnętrz:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Bartosz Zięba (architekt prowadzący), Kinga Bender, Jerzy Kopka, Anna Patyk, Ewa Pobudejska
Konstrukcja:Stalbet
Instalacje:Elbes (IS), Enviro-Projekt (IS), Janura (IE, IT)
Identyfikcja wizualna, Logo:Maćków Pracownia Projektowa: Anna Patyk, Bartosz Zięba
Inwestor:Nacarat Polska
Inżynier kontraktu:CMT
Generalny wykonawca:RD Bud
P. zabudowy:2 868 m2
P. użytkowa:11 011 m2
P. całkowita:18 895 m2
Kubatura:83 500 m3
Projekt:2011
Realizacja:2014
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Mieszkalne | Wnętrza |

+

WYBRANE |