SZKOŁA MUZYCZNA

Typologia współczesnej szkoły źle wpisuje się w gęste miasto. Poszukuje raczej ekstensywnych struktur, spokojnego sąsiedztwa i bliskości terenów mieszkaniowych. To zupełnie inny świat niż ten ściśnięty w śródmiejskich kwartałach. Pozorny paradoks lokalizacji w ścisłym centrum – pomiędzy ruchliwą ulicą i linią kolejową, tłumaczą marka edukacyjna „Łowieckiej” i sąsiedztwo byłej filharmonii, która otwiera potencjał wykreowania unikalnego kompleksu.

Wielkość działki, konieczność właściwego nasłonecznienia i spełnienia rygorystycznych wytycznych akustycznych, sprokurowały decyzję o spiętrzeniu wszystkich funkcji w jeden homogeniczny blok z wewnętrznym dziedzińcem. Zwarty układ narzucił regularną i zdyscyplinowaną dyspozycję funkcji – od strony ulicy, bufor akustyczny dla sal lekcyjnych stanowi szeroki korytarz, pełniący zarówno funkcję głównej komunikacji jak i przestrzeń rekreacyjną. W główną strukturę budynku zostały wbudowane autonomiczne, małe obiekty z niezależnymi ścianami i stropami. Struktura tych „pudełek” zależna jest od zakresu częstotliwości dźwięków generowanych przez poszczególne grupy instrumentów. Pomieszczenia muzyczne zyskały wykończenie ustrojami akustycznymi tłumiącymi lub wzmacniającymi poszczególne pasma.

Piłsudskiego jest wyjątkową ulicą w hierarchii przestrzennej miasta ze strukturą budowaną na zasadzie „wplatania” w pierzeję monumentalnych gmachów użyteczności publicznej. Budynkiem szkoły próbujemy kontynuować ten zamysł kompozycyjny. Takie „cerowanie miasta”, które kiedyś już było.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego; Wrocław, ul.Piłsudskiego 25

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Bartłomiej Witwicki (architekt prowadzący), Agata Kowalczyk, Eliasz Matuła, Zuzanna Wojtasiak, Bartosz Zieliński
Projekt wnętrz:Maćków Pracownia Projektowa
Konstrukcja:GP Konstruktor
Instalacje:Elbes (IS), Janura (IE)
Makieta:Konrad Horsztyński
Identyfikcja wizualna, Logo:Maćków Pracownia Projektowa
Inwestor:Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego
Inżynier kontraktu:WBI PZITB
Generalny wykonawca:PB Inter-System
P. zabudowy:2 715 m2
P. użytkowa:11 283 m2
P. całkowita:14 693 m2
Kubatura:43 480 m3
Projekt:2010
Realizacja:2014
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Publiczne | Wnętrza |

+

WYBRANE |