STC

Budynek STC zlokalizowano w ciągu ulicy Piłsudskiego, na nietypowej działce powstałej w wyniku parcelacji dawnego cmentarza żydowskiego. Klasyczny miejski kwartał podzielono po przekątnej w celu upamiętnienia śladu dawnego zieleńca, który stanowił w przeszłości zaplecze cmentarne.

Zgodnie z decyzjami planistycznymi, obiekt składa się z bazy, wyznaczonej przeciętną wysokością okolicznej zabudowy i dominanty, dla której plany nie przewidywały ograniczeń. W trakcie prób na modelach zdecydowano o wysokości 55 metrów jako wartości wystarczającej dla akcentu przestrzennego. Wytworzona dominanta podkreśla otwarcie w ciągu ul. Piłsudskiego na przedpole dworca kolejowego i sygnalizuje jego obecność. Bryłę wieży podzielono na moduły, nieznacznie poprzekręcane względem osi pionowej w celu uzyskania dynamiki wzmacniającej wrażenie smukłości. Zabieg ten poprawił także doświetlenie sąsiednich budynków. Na tak powstałe „kostki” wprowadzono podziały elewacyjne, pozwalające na zagospodarowanie otwartych przestrzeni biurowych w moduły. Głębokie, pionowe profile, pozwalały wzmocnić wertykalizm sylwety, poprawiając proporcje budynku. Dzięki nim uzyskano pożądaną grę światła na fasadzie, dając jej plastyczny wyraz. „Żyletki” stanowią także element zacieniający fasady zapewniając komfort użytkowania bez uciekania się do skomplikowanych i kosztownych systemów, pozostawiając jednocześnie zapierające dech w piersiach widoki.

Budynek Silver Tower Center zawiera zestaw usług komercyjnych: hotel, centrum konferencyjne, biura, handel i parking. Do handlu i usług zapewniono wejścia z przyległych ulic, dbając o ich witalność, a na powstałym skwerze zorganizowano miejsce dla ogródków gastronomii. Budynek wnosi ożywienie tej części Przedmieścia Oławskiego, cieszącego się dotąd złą sławą i stanowi kolejny krok na drodze do jego rewitalizacji.

Budynek biurowo-hotelowo-usługowy ‘Silver Tower Center’; Wrocław, ul. Plac Konstytucji 3 Maja

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Katarzyna Korsak (architekt prowadzący), Paweł Dadok, Konrad Gwiazda, Iwona Iskra, Anna Kołodzińska, Magdalena Paprotna, Piotr Sulisz, Karolina Zajączkowska
Współpraca:Marek Kotowski, Wojciech Napierała
Konstrukcja:Stalbet
Instalacje:Janura
Inwestor:Wisher Enterprise
Generalny wykonawca:Karmar
P. użytkowa:25 000 m2
P. całkowita:30 516 m2
Kubatura:119 724 m3
Projekt:2011
Realizacja:2014
Koszt inwystycji:113 mln pln
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | KOMERCYJNE | Biurowe | Wnętrza |

+

WYBRANE |