WITOLDA 43

Paradoksalnie, najważniejsza dla tego budynku decyzja przestrzenna została podjęta kilkaset metrów poza granicą projektu. Teren, który przez lata zarezerwowany był dla monstrualnej galerii handlowej przeznaczono na zabudowę mieszkaniową. To przełożyło się na szereg zmian w skomplikowanej geometrii układu ulic. Z gęstego patchworku 19-to wiecznych kwartałów wyłonił się nowy zestaw urbanistyczny – trójkątny, śródmiejski plac, tworząc zupełnie nową jakość przestrzenną i dając potencjał dla wykreowania tak pożądanej miejskiej witalności. Nam przyszło zamknąć główną pierzeję tego układu, co stało się punktem wyjścia do rozważań nad formą budynku.

W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o jednoznacznym geście projektowym – zamknięciu kwartału tworzącym ścianę – scenę dla oczekiwanych miejskich aktywności. Zdecydowana forma budynku została dramatycznie rozcięta w poszukiwaniu właściwego rozkładu masy. Homogeniczna fasada, sperforowana naprzemiennie występującymi otworami portfenetrów i wyścielanymi na czarno wnękami loggii, została zamknięta lekkim, ażurowym zwieńczeniem dachowych pergoli. Wspólny i dostępny dla wszystkich mieszkańców taras z widokiem na rzekę i panoramę miasta zlokalizowano od strony ulicy Zyndrama z Maszkowic  Podcięty usługowy parter stanowi bazę dla tak oczekiwanych miastotwórczych funkcji.

Wchodząc z miejskiego skweru do wyłożonego ciepłym drewnem hallu, który daje oprawę codziennym sąsiedzkim spotkaniom, ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze dekadę temu w tym kwartale istniały tylko trzy budynki.

Budynek mieszkalno-usługowy; Wrocław, ul. Księcia Witolda 43

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Szymon Brzezowski (architekt prowadzący), Aleksandra Czupkiewicz, Anna Haudek, Joanna Major, Maria Roj, Natalia Rowińska
Współpraca:Marcin Brzeziński, Mariusz Maury, Laura Paluch
Projekt wnętrz:Maria Roj, Bartosz Zięba
Konstrukcja:PG-Projekt
Projekt wykonawczy:Group-Arch
Instalacje:Demak (IS); Janura (IS, IE)
Identyfikcja wizualna, Logo:Bartosz Zięba (architekt prowadzący), Anna Patyk, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska
Inwestor:Nacarat Polska
Inżynier kontraktu:cmT
Generalny wykonawca:Skanska S.A.
P. zabudowy:1020 m2
P. użytkowa:7133 m2
P. całkowita:9085 m2
Kubatura:38 609 m3
Projekt:2014
Realizacja:2017
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Mieszkalne | KOMERCYJNE | Wnętrza |

+

WYBRANE |