CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA

Fascynujące, jak na ponad wiek przed pojawieniem się w typologiach architektonicznych obiektów hybrydowych powstawały struktury, które tak łatwo potrafią zmieniać swoją funkcję. Tak jest i w tym przypadku: zajezdnia tramwaju elektrycznego przechodzi płynnie w garaż dla autobusów, a potem w obiekt muzealny. Ale po kolei.

Kiedy w latach 70-tych XIX wieku boom budowlany rozlał się w południowo-zachodniej części miasta oprócz kamienic czynszowych powstawały zakłady przemysłowe i rozbudowywała się towarzysząca im infrastruktura. W roku 1892 r. spółka Elektrische Strassenbahn Breslau z inicjatywy kupca M. Wehlaua i w partnerstwie z firmą Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft uruchamia nowoczesną, zelektryfikowaną linię tramwajową i buduje dla jej obsługi stosowną zajezdnię. Niestety po dramatycznych zniszczeniach wojennych, znikome pozostałości z zespołu hal zajezdni zostają przystosowane do obsługi komunikacji autobusowej.

Przystępując do wykonania koncepcji uznaliśmy, że wartością przestrzenną nowego układu urbanistycznego będzie pozostawienie wolnostojących obiektów odwzorowujących układ przestrzenny historycznych hal. Projektowany kompleks ma się w przyszłości składać z kolejnego obiektu mającego funkcje szkoleniowo-badawcze, a także obsługę konferencji i wykładów. Dlatego cała struktura funkcjonalna adaptowanej hali została podporządkowana dla tego docelowego układu, w którym to dwa niezależnie stojące obiekty działają jako jeden zespół, a główne zejście znajduje się na osi wielofunkcyjnego placu schodząc na kondygnację podziemną. Pozwoliło to zachować nietykalność bryły hali i doprowadzić jej architektoniczną powłokę do stanu z okresu swej świetności nieznacznie tylko dając sygnał o zmianie przeznaczenia poprzez umiarkowane, współczesne ingerencje. W przyszłości, zagłębiona pod ziemią strefa wejściowa płynnie przejdzie w wielofunkcyjny plac, będący przedłużeniem części ekspozycyjnej i dającym możliwość przeprowadzenia całego szeregu interakcji wspomagających proces edukacyjny. Zabieg ten nie wprowadza dysharmonii w urbanistyczny układ podłużnych brył, tak charakterystyczny dla tej części przemysłowego odcinka ulicy Grabiszyńskiej.

Nowoczesna placówka muzealna jest szansą dla całej dzielnicy, stanowiąc nową przestrzeń publiczną w tej przemysłowej dotąd części miasta.

Obiektu muzealno-wystawienniczy – Ośrodek ‘Pamięć i Przyszłość’; Wrocław ul. Grabiszyńska 184

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Łukasz Reszka (architekt prowadzący)
Współpraca:Jerzy Kopka, Anna Okoń, Piotr Wilk, Bartosz Zięba
Projekt wnętrz:projekt ekspozycji: Marek Stanielewicz
Projekt wykonawczy:ASPA Pracownia Architektoniczna; konstrukcja: TEK-projekt Biuro Usług Projektowych - Tomasz Kulczycki; Dariusz Boreczek (IS); Ewald Mrugała (IE)
Instalacje:Elbes (IS); Proinel (IE)
Wizualizacje:Maćków Pracownia Projektowa: Bartosz Zięba
Inwestor:Ośrodek ‘Pamięć i Przyszłość’
Generalny wykonawca:PB Inter-System
P. zabudowy:2 935 m2
P. użytkowa:3 351 m2 (bud. muzealny) + 810 m2 (bud. administracyjny)
P. całkowita:3 351 m2 (bud. muzealny) + 1 062 m2 (bud. administracyjny)
Kubatura:24 094 m3 (bud. muzealny) + 4 514 m3 (bud. administracyjny)
Projekt:2013
Realizacja:2016
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Publiczne | Rewitalizacja |

+

WYBRANE |