CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA

Kiedy w latach 70-tych XIX wieku boom budowlany rozlał się w południowo-zachodniej części miasta, oprócz kamienic czynszowych powstały liczne obiekty przemysłowe i infrastrukturalne. W roku 1892 spółka Elektrische Strassenbahn Breslau w partnerstwie z firmą Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft uruchomiła nowoczesną, zelektryfikowaną linię tramwajową i zbudowała dla jej obsługi stosowną zajezdnię. Niestety po zniszczeniach wojennych pozostałości zajezdni zostały przystosowane do obsługi komunikacji autobusowej.

Uznaliśmy, że wartością nadrzędną nowego ładu urbanistycznego będzie pozostawienie wolnostojących obiektów odwzorowujących układ i industrialny charakter miejsca. Projektowany kompleks ma się w przyszłości składać z kolejnego obiektu o funkcji szkoleniowo-badawczej. Dlatego cała struktura funkcjonalna adaptowanej hali została podporządkowana docelowemu modelowi, w którym to dwa niezależnie stojące obiekty działają jako jeden zespół, a główne zejście znajduje się na osi wielofunkcyjnego placu łagodnie opadającego na poziom kondygnacji podziemnej. Pozwoliło to zachować przestrzenną autonomię bryły zajezdni i doprowadzić jej architektoniczną powłokę do stanu z okresu swej świetności. Zajezdnia została poddana rekonstrukcji przy dyskretnych sygnałach o zmianie przeznaczenia poprzez umiarkowane, współczesne ingerencje.

Nowoczesna placówka muzealna jest szansą dla całej dzielnicy, tworząc nową przestrzeń publiczną i kreując sąsiedzką tożsamość w tej przemysłowej dotąd części miasta.

Obiektu muzealno-wystawienniczy – Ośrodek ‘Pamięć i Przyszłość’; Wrocław ul. Grabiszyńska 184

Autorzy projektu:Maćków Pracownia Projektowa: Zbigniew Maćków (główny projektant), Łukasz Reszka (architekt prowadzący)
Współpraca:Jerzy Kopka, Anna Okoń, Piotr Wilk, Bartosz Zięba
Projekt wnętrz:projekt ekspozycji: Marek Stanielewicz
Projekt wykonawczy:ASPA Pracownia Architektoniczna; konstrukcja: TEK-projekt Biuro Usług Projektowych - Tomasz Kulczycki; Dariusz Boreczek (IS); Ewald Mrugała (IE)
Instalacje:Elbes (IS); Proinel (IE)
Wizualizacje:Maćków Pracownia Projektowa: Bartosz Zięba
Inwestor:Ośrodek ‘Pamięć i Przyszłość’
Generalny wykonawca:PB Inter-System
P. zabudowy:2 935 m2
P. użytkowa:3 351 m2 (bud. muzealny) + 810 m2 (bud. administracyjny)
P. całkowita:3 351 m2 (bud. muzealny) + 1 062 m2 (bud. administracyjny)
Kubatura:24 094 m3 (bud. muzealny) + 4 514 m3 (bud. administracyjny)
Projekt:2013
Realizacja:2016
Zdjęcia:Maciej Lulko

Kategorie

wszystkie | Publiczne | Rewitalizacja |

+

WYBRANE |